Hvem er vi?

Tine og Emilio Stenbæk

 

 

Logo-rebekkavej-koreskole-footer

 

Logo-birkeord-koreskole-footer

 

Logo-helsingor-koreskole-footer

 

Logo-gribskov-koreskole-footer

 

 

HVEM ER VI?

Stenbæks Køreskoler består af fire afdelinger. Rebekkavej Køreskole, Birkerød Køreskole, Helsingør MCKøreskole og Gribskov Køreskole. I alt har Stenbæks Køreskoler ti kørelærere og tre receptionister.

Rebekkavej Køreskole startede tilbage i 2000 i nogle små lokaler beliggende på Rebekkavej i Hellerup. Udover at vi hurtigt voksede ud af vores lokale, kom der flere afdelinger til i løbet af årene.

Stenbæks Køreskoler tilbyder kørekort til bil, MC, trailer, generhvervelse af kørekort, rutinetimer samt kørelæreruddannelse.

Det er vigtigt for os, at eleven er i centrum i hele kørekortsforløbet, og at eleven fra start til slut føler sig tryg. Vi arbejder målrettet på, at eleven skal bestå sin teoriprøve og praktiske prøve første gang. Det er både billigst og bedst for eleven, og god reklame for os.

Vi lægger vægt på, at vores undervisning har en høj faglig standard med dygtige og engagerede kørelærere, der er klar til at tage imod vores elever og give dem en tryg og god oplevelse.

Stenbæks Køreskoler blev i 2016 leverandør af kørekort til Forsvaret, og kontrakten er foreløbig blevet forlænget indtil 2024. Dette skyldes blandt andet vores høje beståelsesprocenter og fuldbyrdede leverancer af kørekort.

Vi har gennem tiden hjulpet mange elever til at blive dygtige og hensynsfulde trafikanter. Vi har fulgt mere end 10.000 elever på nært hold gennem deres vej til at få kørekort – og vi er klar til at hjælpe endnu flere samme vej.

Stenbæks Køreskoler har fokus på et nærværende undervisningsmiljø, og vi er særlige opmærksomme på den enkelte elev og dennes behov. Vores erfarne kørelærere står altid klar til at hjælpe og rådgive eleverne bedst muligt.

Hos Stenbæk Køreskoler får du  kørekort – I TRYGGE RAMMER.